Rybnik - Nowiny Rybnickie – Rybnickie.pl
Obecnie

Wycieczka nad rybnicki zalew

Zalew Rybnicki, coraz częściej określany jako Jezioro Rybnickie, jest sztucznym zbornikiem wodnym położonym na terenie Rybnika, w jego północno-wschodniej części. Zaskoczyć może niewielka odległość tak wielkiego akwenu od centrum dużego miasta.

Jezioro, które nie zamaraza nawet w najcięższą zimę - taką opinię rybnicki zalew zawdzięcza temu, że jego wody służą do chłodzenia turbin położonej na jego brzegu elektrowni. Po ochłodzeniu turbin, ocieplona w ten sposób woda jest z powrotem wpompowywana do zalewu, podnosząc jego temperaturę.

Wyższa temperatura wód zbiornika wytworzyła na jego obszarze mikroklimat dogodny dla zwierząt. Zimuje tu wiele gatunków ptaków wodnych, które nie muszą odlatywać do cieplejszych krajów, a dobre warunki do rozwoju mają też ryby, które osiągają tu ogromne rozmiary. Rekordowy sum złapany w Zalewie Rybnickim mierzył ponad 2,5 metra i ważył 100 kg, a w 2010 złowiono tu nawet ciepłolubą egzotyczną piranię!

Rybnickie jezioro jest to bardzo popularne miejsce dla amatorów sportów wodnych, takich jak kajakarstwo, żeglarstwo czy windsurfing. Nad brzegami zalewu znajduje się pole campingowe, stanica harcerska, baza hotelowa, restauracje i kawiarnie. Funkcjonuje tu kilka klubów żeglarskich – Yacht Club Rybnik, Klub Sportowy "Górnik" Sekcja Żeglarska, Klub Żeglarski "Koga-Kotwica", KŻ im. kpt. Bogumiła Pierożka, TKŻ Kabestan Rybnik. Sezon żeglarski na Zalewie Rybnickim jest najdłuższy w Polsce, trwa od kwietnia do października. Temperatura wody w zbiorniku nie spada w tym czasie poniżej 15⁰C.

Jak powstał Zalew Rybnicki

Jezioro Rybnickie posiada zaporę, która utworzyła spiętrzenie wód przepływającej przez Rybnik rzeki Rudy. Zbiornik powstał na terenie czterech rybnickich dzielnic - Rybnickiej Kuźni, Orzepowic, Chwałęcic i Stodół - ma powierzchnię 4,5 km² i objętość wody 22 mln m³. Zalew budowano przez wiele lat jako niezbędna inwestycja elektrowni węglowej, największej w województwie śląskim, a zarazem jednej z największych w Polsce. Zbiornik oddano do użytku w grudniu 1971 roku.

Zobacz więcej video w serwisie filmowym o mieście.