Rybnik - Nowiny Rybnickie – Rybnickie.pl
Z miasta

W rybnickim Paryżu stanęła wieża Eiffla

Wielu kierowców jadących dziś przez Rybnik drogą krajową nr 78 zaskoczył pewnie widok, jaki zobaczyli na jednym z rond ul. Wodzisławskiej. Od wczoraj stoi tam bowiem 15-metrowa replika wieży Eiffla…

Ta oryginalna dekoracja ronda „Niedobczyce-Paryż” to pomysł mieszkańców dzielnicy Niedobczyce, zgłoszony do ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Pomysł, wyceniony na 90 tys. zł znalazł uznanie wśród głosujących na niego 1645 rybniczan.

Instalacja, która właśnie stanęła na niedobczyckim rondzie zrealizowana została w trybie zaprojektuj i wybuduj, kosztowała ostatecznie 159 tys. zł. Brakującą kwotę udało się wygospodarować z budżetu miasta. Dodatkowe koszty zagospodarowania ronda zdecydowali się również pokryć sponsorzy z rybnickich firm – szczegółowe rozliczenia znane będą po zakończeniu prac.

Podświetlana instalacja wieży, zgodnie z założeniami jej pomysłodawców, będzie punktem orientacyjnym wjazdu na Drogę Regionalną Racibórz-Pszczyna. Nazwa ma odzwierciedlać jej powiązanie z pobliskim osiedlem Paryż.

Konstrukcja, o łącznym ciężarze blisko 8t, składa się z około 3 tys. elementów stalowych i 700 łączników śrubowych; fundament - 62m3 betonu – o łącznym ciężarze 127t. Ostateczne zagospodarowanie całości ronda, czyli montaż oświetlenia wieży i nasadzenia zieleni, potrwa do września.

Skąd pomysł na replikę wieży Eiffla w Rybniku? Paryż to zwyczajowa nazwa części rybnickiej dzielnicy Niedobczyce. Pochodzenie owych paryskich nawiązań obrosło prawdziwą legendą wśród mieszkańców tej części miasta. Dość powiedzieć, że nie wszystkie skojarzenia można nazwać przyzwoitymi… ;)

Warto również dodać, że ciągoty Rybnika do „wielkiego świata” można znaleźć zarówno w formalnych nazwach dzielnic – Meksyk i Maroko-Nowiny, jak i w zwyczajowych określeniach osiedli mieszkaniowych – Pekin i Manhattan (w dzielnicy Boguszowice Osiedle), czy właśnie niedobczycki Paryż.

Poznaj więcej wiadomości w serwisie aktualności lokalnych.