Rybnik - Nowiny Rybnickie – Rybnickie.pl
Z regionu

Jazda na czołówkę. Ale to kierowca z przeciwka dostał więcej punktów

Wysokimi mandatami zakończyło się policyjne dochodzenie prowadzone dzięki nagraniu przysłanemu przez kierowcę na skrzynkę Stop Agresji Drogowej. Nieodpowiedzialne wyprzedzanie jednego z nich i niezachowanie ostrożności przez drugiego o mało nie zakończyło się czołowym zderzeniem.

Nieprzestrzeganie przepisów drogowych skutkuje nie tylko otrzymaniem mandatu karnego, ale jest też przyczyną bardzo poważnych zdarzeń drogowych. Do groźnej sytuacji na drodze spowodowanej rażącym naruszeniem elementarnych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym doszło na początku tego roku w miejscowości Przegędza.

Kierujący osobowym oplem mężczyzna, wyprzedzając na skrzyżowaniu, o mało nie zderzył się czołowo z włączającym się do ruchu z zatoki autobusowej kierowcą skody. Zdarzenie zostało nagrane wideorejestratorem i przesłane na skrzynkę Stop Agresji Drogowej.

Prowadzone w tej sprawie czynności pozwoliły ustalić i ukarać obydwóch kierujących. Za wyprzedzanie na skrzyżowaniu i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym kierujący oplem ukarany został 2000 zł mandatem karnym i 6 punktami. Na kierowcę skody także nałożono mandat za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa i zatrzymanie pojazdu na przystanku z zatoką w wysokości 1100 zł i 7 punktów.

Warto przypomnieć, że włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego, a kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.

Ponadto, zabronione i skrajnie niebezpieczne jest wyprzedzanie przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi i na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Czym jest skrzynka Stop Adresji Drogowej

Każdy kierowca, który zarejestrował agresywne, niebezpieczne i niezgodne z przepisami zachowanie innego uczestnika ruchu drogowego może powiadomić policję również poprzez specjalną skrzynkę Stop Adresji Drogowej. Wysyłając swój materiał należy dołączyć opis: data, godzina zdarzenia, miejscowość, droga/ulica, numer rejestracyjny ujawnionego pojazdu, a także swoje dane: imię i nazwisko, adres korespondencyjny, telefon kontaktowy.

Dalsze czynności w związku ze zgłoszeniem prowadzone będą w oparciu o ustawę Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Poniżej link do skrzynki:

Poznaj więcej wiadomości w serwisie aktualności lokalnych.