Kiedy na rynku w Rybniku wystąpił rybniczanin i europejska gwiazda sportu, Jerzy Dudek, powitało go mnóstwo ludzi. Jednak nie tylko gwiazdy przyciągają na nasz rynek. Co w nim jest takiego niezwykłego, że do późnej nocy przesiaduje na nim tłum mieszkańców...? więcej
Zapraszamy do udziału w projekcie literackim i krajoznawczym "Rybnik - moje miasto", będącego częścią ogólnopolskiego Projektu "Moje Miasto". Projekt ten rozwijany jest od kilkunastu lat i wzięło w nim udział wiele osób - młodszych i starszych, prawie anonimowych, ukrywających się pod pseudonimami i znanych, jak choćby noblista Czesław Miłosz. To niezwykłe przedsięwzięcie zyskuje bardzo dobry odbiór wśród czytelników, zarówno z Polski jak i z zagranicy.
Portal Nowiny Rybnickie włączył sie aktywnie w powstawanie Projektu "Moje Miasto". W związku z faktem, że Rybnik jest miastem mało opisanym w Projekcie pragniemy zachęcić rybniczan do żywego w nim udziału! Ze swojej strony zapewniamy trwałe wprowadzenie nadesłanych prac do zasobów Internetu oraz ich odpowiednią reklamę.
Czekamy na wszelkie opracowania na temat Rybnika. Forma tekstów Projektu "Moje Miasto" może być bardzo różna, niekoniecznie czysto historyczna, ale np. humorystyczna czy pisana niczym opowiadanie - ponieważ jego ideą jest jak najbardziej subiektywne podejście do tematu. Warunkiem jest cyfrowa forma pracy oraz przysłanie jej do nas.
Od autora o "Moim Mieście"
Zanim zaproszę Was w podróż po naszym mieście chciałbym wyjaśnić, skąd i jak się to wzięło. Na pomysł tego zbornika wpadłem z Metysem w Rakowie latem AD MM. Siedzieliśmy sobie przy piwie z ziółkami, patrzyliśmy na senną osadę (dziś to tylko rynek, może dziesięć ulic, parterowe, rzadziej piętrowe domki, gdy ongiś były to znane w całym uczonym świecie Sarmackie Ateny) i gadaliśmy sobie o mieście i miejskości ...więcej!
"Moje Miasto" okiem socjologa
Przestrzeń miejska jest zawsze odczytywana i wartościowana przez jej mieszkańców. Ciągłe poruszanie się w przestrzeni prowadzi do powstania w umysłach ludzi trwałych obrazów, przekonań, które można nazwać mapami mentalnymi. Proces budowania mapy mentalnej wynika z konfrontacji rzeczywistości realnej bezpośrednio doświadczanej (przestrzeni, krajobrazu) i znanej pośrednio za pomocą opisów, fotografii, filmów. Dzięki zmysłom, często działającym wybiórczo, powstaje zapis pamięciowy tego, co specyficzne dla miasta i jego ocena ...więcej!