Po co nam te rudery? A zburzmy całe Łony, dworzec kolejowy na Paruszowcu, dawny sierociniec żydowski! Przecież to nie pasuje do wspaniałego hipermarketowo- blaszanego Rybnika, który wielkim miastem jest... Kto tak myśli?
Poniższy poradnik zaczerpnięty został z przewodnika autostopowego M.A.P.A., na którym znajdują się również opisy innych miast oraz relacje z podróży autostopem. Jeśli masz doświadczenie w podróżowaniu autostopem z Rybnika lub przez Rybnik skontaktuj się, a wzbogacimy poradnik Twoimi informacjami!
O MIEŚCIE
Rybnik to miasto w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, leżące 50 km na południe od Katowic. Składa się z 27 dzielnic, które zamieszkuje ok. 150 tys. mieszkańców. Początki miasta sięgają okresu średniowiecza, a jego nazwa pochodzi od staropolskiego słowa "rybnik" oznaczającego staw z rybami. Osobom z zewnątrz Rybnik może się kojarzyć z Elektrownią Rybnik, zalewem, kanami do mleka produkowanymi w tutejszej fabryce Silesia oraz z punkowymi zinami "Reality" i "Interwencja".
INFORMACJE AUTOSTOPOWE
Pod kątem podróżowania autostopem Rybnik jest dobrym miejscem przesiadkowym do następujących miast: 1) Wodzisław Śląski - Chałupki (jest tam polsko-czeskie przejście graniczne) - Bohumin - Ostrava - Praga; 2) Żory - Katowice albo Żory - Ustroń - Wisła (ta od Adama Małysza) albo Żory - Pszczyna - Bielsko Biała; 3) Racibórz - Głubczyce albo Racibórz - Opole; 4) Gliwice - Opole - Wrocław.
KOMUNIKACJA MIEJSKA
Dojeżdżając do Rybnika (niezależnie z której strony) warto dotrzeć do centrum miasta tj. albo do Rynku albo do leżącego nieopodal Placu Wolności. Z placu, gdzie znajduje się główny przystanek autobusów miejskich, najłatwiej dostać się do konkretnych dróg wylotowych.
1) Aby dojechać do drogi na Racibórz trzeba skorzystać z jednego z następujących autobusów: nr 9, 16, 40, 43, 44, 48. Wysiadka na 3 przystanku ("Raciborska"), jazda trwa 6 minut. Potem tylko krótki spacerek przez rondo i wiadukt (5 min) i można łapać.
2) Jeśli chcecie jechać do wylotówki na Wodzisław Śląski skorzystajcie z autobusów nr 1, 4 albo 5. Przejazd trwa 6 min, wysiadka na przystanku "Smolna Merkpol".
3) W przypadku wycieczki do Żor łapcie autobusy: nr 16, wysiadka na 9 przystanku ("Gotartowice"), 17 min od Placu Wolności, albo nr 45, 48, 51, wysiadka na szóstym przystanku ("Żorska"), przejazd trwa 8 min.
4) Do trasy wylotowej na Gliwice jadą autobusy nr 11, 12, 13, 14, wysiadka na przystanku "Kąpielisko Ruda", przejazd trwa 5 min.
Oczywiście trzeba pamiętać, że w godzinach szczytu przejazdy trwają trochę dłużej. Pewne kłopoty możecie mieć także z dotarciem do drogi na Żory. Z centrum można to zrobić na kilka sposobów, więc liczcie się z tym, że różni ludzie będą was różnie kierować. Generalnie jeśli dotrzecie do marketu "Macro Cash" to stamtąd droga jest prosta.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Gdybyście przypadkiem podczas wyprawy zapragnęli odpocząć właśnie w Rybniku, zachęcam do spaceru po Rynku (knajpy, bistra, pizzerie i tak dalej) i odwiedzenia pijalni soków na ul. Korfantego (boczna od Rynku). Warto także wpaść do Biblioteki Publicznej (naprzeciwko Placu Wolności, po prawej od Teatru Ziemi Rybnickiej, 2 minutki drogi), gdzie można odsapnąć i zjeść swoje żarcie przy stolikach (I piętro), skorzystać z toalety (parter) i czytelni (darmowa prasa). W okolicach dworca PKP (ok. 10 min. od Placu Wolności) na ulicy Kościuszki jedna z tamtejszych pizzeri (jeśli wyjdziecie z budynku dworca, to jest ona kilka kroków po prawej stronie) serwuje tanie i zapychające sojowe burgery. Polecam, jeśli oczywiście lubicie poszaleć. I to tyle atrakcji.