Rybnik - Nowiny Rybnickie – Rybnickie.pl
WYDARZENIE

Przeniesiono schron w Rybniku-Nowinach

Schron w Rybniku, który został na początku roku znaleziony przy kopaniu fundamentów pod nowy sklep sieci ALDI, został całkowicie wykopany i przeniesiony w inne miejsce. Prawie 220 tonowy betonowy kolos podniosły dwa dźwigi budowlane.

Schron w Rybniku, który został na początku roku znaleziony przy kopaniu fundamentów pod nowy sklep sieci Aldi, został całkowicie wykopany i przeniesiony w inne miejsce. Prawie 220 tonowy betonowy kolos podniosły dwa dźwigi budowlane.

Bunkier na osiedlu Nowiny przy ul. Dąbrówki w Rybniku na osiedlu Nowiny został odkryty na placu budowy nowo powstającego sklepu ALDI. Dzisiaj został wczoraj wykopany z ziemi, podniesiony i przygotowany do osadzenia w docelowej lokalizacji. Trwają prace związane z wykonaniem podbudowy i wytyczeniem terenu. W trakcie podnoszenia okazało się, że obiekt waży więcej niż początkowo zakładano. Jego waga wynosi od 210 do 220 ton.

Sieć ALDI wraz z przedstawicielami grupy Zapomniany Rybnik oraz Grupy Operacyjnej „Bielsko” planuje również wykonanie tablicy informacyjno-edukacyjnej upamiętniającej odkrycie i historię schronu. Grupy miłośników zabytków architektury militarnej nie wykluczają również oprowadzania grup po obiekcie po przesunięciu schronu do docelowej lokalizacji.

Liczymy na to, że już wkrótce do nowo otwartego sklepu mieszkańcy przyjdą zarówno na zakupy, jak i po to, by zobaczyć historyczny schron

– mówi Mariusz Gajda, Kierownik ds. Nieruchomości i Ekspansji ALDI Polska.

- Akcja zakończyła się sukcesem. Co najważniejsze schron bez żadnych uszczerbków został przesunięty zgodnie z planem. Doceniamy wsparcie i zaangażowanie współpracujących z nami instytucji. To dla nas szczególnie istotne, gdyż jedną z kluczowych wartości dla ALDI obok dbałości o to, aby nasze sklepy wpisywały się w historyczną i architektoniczną strukturę miasta, jest także wspieranie i rozwój lokalnej społeczności - dodaje Gajda.